Gheorghe Piperea

Ursula von der Leyen bizalmatlansági elutasítása az Európai Parlamentben

3 cikk
Economx
Magyar Hírlap

Jobboldali

Az Európai Parlamentben 553 képviselő közül 175 támogatta, 360 ellenezte, 18 pedig tartózkodott Ursula von der Leyen bizalmatlansági indítványát, ami nem érte el az elfogadáshoz szükséges kétharmados többséget. Az indítványt a Románok Egyesüléséért Szövetség kezdeményezte a koronavírus elleni vakcina szerződésekkel kapcsolatos átláthatóság hiánya miatt. Ha az indítvány elfogadódott volna, az Európai Bizottság teljes testülete lemondásra kényszerült volna. A luxembourgi Európai Unió bírósága bírálta az Európai Bizottságot, hogy nem tette nyilvánossá a Pfizer vezérigazgatójával vonatkozó üzeneteket, és kimondta, hogy az összes szerződést elérhetővé kell tenni a nyilvánosság számára.

Részletek

Ursula von der Leyen túlélte a bizalmatlansági indítványt az Európai Parlamentben

2 cikk
Origo
Magyar Nemzet

Jobboldali

Az Európai Parlamentben bizalmatlansági indítványt nyújtottak be Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke ellen, főként a Pfizer-vakcinabeszerzések körüli átláthatósági aggályok miatt. Bár az indítványt a jobboldali és szélsőjobboldali frakciók támogatták, a szükséges kétharmados többség hiányában Von der Leyen hivatalban maradt, miután engedményeket tett a szocialista és liberális képviselőcsoportoknak. A magyar kormány és a Fidesz–KDNP delegációja Von der Leyen leváltását szorgalmazta, míg a Tisza Párt és a Demokratikus Koalíció ellenezte az indítványt. Magyar Péter élesen bírálta a Fideszt az AUR román párttal való együttműködés miatt. Eközben Rómában konferenciát tartottak Ukrajna újjáépítéséről, ahol új uniós alap létrehozását jelentették be, és Zelenszkij hangsúlyozta, hogy csak a baráti országok vehetnek részt az újjáépítésben. Magyar Péter feljelentést tett Orbán Viktor ellen rémhírterjesztés és állam elleni bűncselekmény feljelentésének elmulasztása miatt, de az ügyészség elutasította a feljelentést.

Részletek

Bizalmatlansági szavazás és belső feszültségek Ursula von der Leyen körül az Európai Parlamentben

2 cikk
Portfolio

Kiegyensúlyozott

Ursula von der Leyen európai bizottsági elnök bizalmatlansági szavazással szembesül az Európai Parlamentben, melyet főként jobboldali és szélsőjobboldali képviselők kezdeményeztek. A szavazás ellenére várhatóan megtartja pozícióját, de politikai ereje gyengülhet. A háttérben frakciókon belüli feszültségek, költségvetési alkuk és a Bizottság legitimitásának kérdései állnak. Több párt és politikus is politikai engedményeket követel, miközben a költségvetési források elosztása is nézeteltéréseket okoz. Az indítvány megnyitja az utat a jövőbeni hasonló bizalmatlansági kezdeményezések előtt.

Részletek

Bizalmatlansági szavazás Ursula von der Leyen ellen az Európai Parlamentben

2 cikk
Népszava

Baloldali

Az Európai Parlament bizalmatlansági szavazást tart Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke ellen, ami 2014 óta az első ilyen eset. Az indítványt a román szélsőjobboldali képviselő, Gheorghe Piperea nyújtotta be, azzal az indokkal, hogy von der Leyen titkos levelezést folytatott Albert Bourla Pfizer-vezérigazgatóval a koronavírus elleni oltóanyagok beszerzéséről. A szavazás várhatóan inkább szimbolikus, mert a parlamenti frakciók többsége az indítvány elutasítására készül. Az elfogadás esetén a teljes Európai Bizottság lemondana, és megkezdődne a biztosok új kinevezése.

Részletek

Bizalmatlansági indítvány Ursula von der Leyen ellen az Európai Parlamentben

2 cikk
Index
444

Kiegyensúlyozott

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke ellen bizalmatlansági indítványt nyújtottak be az Európai Parlamentben. A kezdeményezést egy román szélsőjobboldali képviselő, Gheorghe Piperea indította az ECR frakcióhoz tartozó AUR párt nevében. A javaslat 79 aláírást gyűjtött, amely éppen meghaladja a szükséges küszöböt az eljárás megindításához. A bizalmatlansági szavazást a plenáris ülésen vitatják meg és szavaznak róla, de a parlamenti többség támogatja von der Leyent, így az indítvány elfogadása kevésbé valószínű, inkább szimbolikus jelentőségű.

Részletek

Jogi vita és kritika Ursula von der Leyen védelmi finanszírozási javaslata körül

2 cikk
Origo
Magyar Nemzet

Jobboldali

Az Európai Parlament jogi bizottsága jogi lépéseket kezdeményez az Európai Tanács ellen, mert a védelmi finanszírozásról szóló SAFE hitelprogram elfogadása során kizárták a Parlamentet az eljárásból. A programot Ursula von der Leyen javasolta és az EU nagykövetei elfogadták minősített többséggel, miközben Magyarország tartózkodott. Az S&D frakció szerint ez az intézményi egyensúly veszélyeztetését jelenti, ezért jogi eljárást indítanak, és bizalmatlansági indítvány is készülhet von der Leyen ellen.

Részletek