Budapesti Pride 2025 – Politikai feszültségek és rekordrészvétel
A 30. Budapest Pride rendezvényt egy átfogó politikai és társadalmi vita előzte meg, melynek központi eleme volt a kormány betiltási terve és az azt követő illegális megtartás. Szombaton több százezren, a szervezők szerint akár 200 ezren vonultak békésen Budapest belvárosában, így ez volt a valaha volt legnagyobb melegfelvonulás Magyarországon.
A tömeg a Deák térről indult és a Műegyetem rakpartra érkezett, útvonala azonban módosult a szélsőjobboldali radikálisok és a Mi Hazánk Mozgalom útlezárásai miatt. A rendőrség hatékonyan biztosította a rendet, megakadályozva az összecsapásokat, és elkülönítette a Pride résztvevőit az ellentüntetőktől.
Politikai reakciók és elemzések
- Orbán Viktor miniszterelnök Facebookon és a Harcosok Klubjában is élesen bírálta a rendezvényt, melyet brüsszeli utasításra szervezettnek tart, és visszataszítónak, szégyenletesnek nevezett. Tapasztalatát szerint a 2022-es gender népszavazás 3,7 milliós részvételével nem vetekedhet a Pride népessége.
- A Nézőpont Intézet és a Mandiner Orbán mestertervének minősítette a Pride körüli politikai játszmát, amelyben a miniszterelnök csapdát állított az ellenzéknek azzal, hogy az egyesült a Pride-dal, amit a többség Magyarországon elutasít.
- Karácsony Gergely főpolgármester a Pride-ot önkormányzati rendezvényként szervezte meg, így ki tudták kerülni a tiltást. Posztjában azt hangsúlyozta, hogy a rendezvény megmutatta, milyen lenne az ország, ha nem a Fidesz kormányozna: szabadabb, szeretetteljesebb és szolidárisabb.
- Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke kritizálta Orbán Viktort, mondván az alkalmasint büszke lehet arra, hogy ennyi ember jelent meg egy másként tiltott rendezvényen, miközben szerinte Orbán elvesztette miniszterelnöki jellegét.
- Török Gábor politológus szerint a kormány Pride-ellenes kampánya politikai bumeráng lett, a rendezvény pedig a valaha volt legnagyobb melegfelvonulássá vált, amely politikai szempontból rossz irányba fordította a helyzetet a Fidesz számára.
- A Mi Hazánk Mozgalom a Szabadság híd lezárásával igyekezett megzavarni a rendezvényt, de a rendőrség nem engedte fel a hídra a párt aktivistáit, emiatt feljelentést tettek a rendőrség ellen.
Társadalmi és nemzetközi visszhang
A közvélemény-kutatások vegyes képet mutatnak: többségben vannak azok, akik elutasítják a Pride megtartását gyermekvédelmi okokra hivatkozva, ugyanakkor a fővárosi és ellenzéki szavazók körében nagy a támogatottság. A nemzetközi sajtó, mint a BBC, New York Times, Le Monde, CNN, és mások széles körben számolt be a több százezres rendezvényről mint a kormány politikája elleni jelentős kormányellenes megmozdulásról.
A rendezvényen számtalan ismert hazai és külföldi személyiség is megjelent, például Hajós András, D. Tóth Kriszta, Ember Márk, Liam Cunningham, Greta Thunberg és mások, akik kiálltak a szeretet és elfogadás mellett.
Összefoglalás
Az idei Budapest Pride 2025 nem csak a szokásos melegfelvonulás volt, hanem egy rekord méretű társadalmi-politikai demonstráció, melynek legfőbb hozadéka, hogy kiváltotta a magyar társadalom mélyebb megosztottságát és a politikai vezetés stratégiai reakcióit. Orbán Viktor és a Fidesz a rendezvényt a gyermekvédelem és a társadalmi többség védelmének eszközeként próbálja kezelni, miközben az ellenzék a Pride-ot fontos szabadságjogi és társadalmi szabadság jelképének tekinti. A helyzet politikai és társadalmi értelemben is jelentős, amely a 2026-os választások kimenetelét is befolyásolhatja.